(Brassica oleracea convar. Botrytis var. Italica)
Őshazája Ciprus szigete. Kezdetben Dél-Európa országaiban termesztették. Később eljutott Angliába is. Innen került az USA-ba az 1920-as években. Európa több országában az 1980-as években kezdték komolyabb termesztését.
Jelentősége
Nálunk még nem ismerik eléggé, pedig nagyobb figyelmet érdemelne. A benne található jelentős mennyiségű A- és C- vitamin, továbbá egyéb vitaminok, valamint kalcium és a vas teszi különösen értékessé. Hazánkban a friss zöldségekben szegény téli időszakban ezért lenne hasznos a fogyasztása.
Táplálóértéke
Kedvező beltartalmi összetevői miatt joggal foglal el méltó helyet a rák-prevenciós étrendben sok más társával együtt. Minél sötétebb zöld vagy kékeszöld a virágzata, annál több C- vitamint és béta-karotint tartalmaz. Kiemelendő továbbá a benne lévő tokoferol (E- vitamin), niacin, pantoténsav, B1– és B2– vitamin-tartalma.
Főzéskor vigyázzunk vitaminjaira, mert az ételkészítés a hűtőben történő tárolás során a veszteségek akár komolyabbak is lehetnek. Hűtőben tároláskor csak a felhasználás előtt mossuk meg. Üde zöld marad, ha a főzés kezdetekor egy késhegynyi szódabikarbónát adunk hozzá. Az energiaszegény és rostdús étrend alkotója is lehet.
Gyógyhatása
Nem gyógynövény, de kitűnő vitaminforrás. Mint puffasztó zöldségfélét nem alkalmazhatjuk epe- és bélbetegek diétájában. Alacsony a fehérje-, a zsiradék- és a szénhidráttartalma is. Jó alvászavarok ellen, erősíti a szívet, vérképző.
Gyógyhatású készítményei
A brokkolinak mint zöldségnövénynek nagyon sok elkészítési módja ismert. A modern táplálkozás egyik zöldségnövénye. Beltartalmi értékeire vigyázva főzzük meg, vagy tartósítsuk hűtve. Speciális gyógyhatású készítménye nincs.
Forrás: Dr. Nagy Jenő – Növények az egészségért (64—65. oldal) Pannon-Literatúra Kft., 2021. ISBN 978 963 459 348 5