Madagaszkár lakóinak legfontosabb ünnepe a famadihana, a „halottak feltámadásának ünnepe”. A ceremóniára, melynek időpontját asztrológusok határozzák meg, összegyűlik az egész nagycsalád. Ünneplőbe öltöznek, esznek isznak, végül fölkerekednek a hosszú processzióra a családi sírhoz, mely általában sokkal díszesebb, mint az egyszerű lakóházak.
A sírt felnyitják, kiveszik az utolsó halottak földi maradványait, akiknek tetemét pontosan előírt szabályok szerint egykor becsomagolták. A csomagot most kibontják, a csontokat kiszedik, megmossák, új szövetbe burkolják a csontvázat, úgy összeállítva, ahogy életében volt, aztán újból becsomagolják.
Famadihana, Madagaszkár
Ezek után az „ősök” is részt vesznek a további ünnepségen. A felnőttek bemutatják nekik a legutóbbi „feltámadás” óta született gyermekeket, elmondják az újdonságokat: az esküvőket, a hurrikánokat, a termést vagy az éhínséget. Elviszik őseiket a földekre, megmutatják nekik az új látnivalókat, aztán visszateszik őket a sírba. Zebut áldoznak a tiszteletükre – és ezzel vége a famadihanának.
Forrás: Ezerarcú világunk – Afrika (226.oldal) Dunakönyv Kiadó, Budapest, 1994 ISBN 963 7961 34 8 4. kötet