Cumin

Egészségvédő növények – Kömény

Közzétette:

 

 

(Carum carvi L.)

A leggyakrabban használt magyar neve: valódi kömény, konyhakömény, kerti kömény, fűszerkömény vagy hasznos kömény.

Kétéves változata főként Közép- és Észak-Európában, Ázsiában található a domb- és hegyvidékek rétjein. Termesztése elsősorban Hollandiában, Lengyelországban jelentős.

cuminA kömény ismertetésekor meg kell említeni az édesköményt (Foeniculum vulgare Mill.) is, amely négy-öt évig termő, lágy szárú, ernyős virágú, 100—200 cm. magasra is megnövő, melegkedvelő fűszer-, ízesítő- és kozmetikai ipari alapanyagot adó növény.

Az egyéves forma a Földközi-tenger vidékén honos, legjelentősebb szállítói: Egyiptom, Izrael, Magyarország. Annak ellenére. Hogy melegigényes, termesztése észak felé is terjed.

Jelentősége

A kömény ma már inkább csak egyes vidékek jellegzetes konyhájában gyakori, holott nem hiányozhat levesekből, főleg a húslevesekből, illetve egyes főzelékekből. Kitűnő ízesítője a salátáknak, legfőképp a céklának, káposztának, de zamatosabb lesz a sertéssült is, ha köménnyel megszórva pároljuk. A sós sütemények tetejére is ajánlott hinteni köményt sütés előtt, finom ízt ad nekik.

Táplálóértéke

A legismertebb fűszerek közé tartozik, már a biblia is említi nagyszerű tulajdonságait. Az erősen fűszeres ízű mag hatóanyaga az illóolajban levő karvon. Zsíros olajat és fehérjét is Cumintartalmaz. Gyógyhatással is rendelkezik. Fanyar, édeskés íze miatt más fűszerekkel ritkán használják együtt. Egészben és őrölt formában is kapható. Levesek, saláták, főzelékek, sültek, sajtok, túrós ételek, körözöttek, sütemények ízesítője.

Gyógyhatása

Gyógynövény. Elsősorban légzőszervi és emésztőrendszeri problémákra használják. Vese- és vértisztító, enyhe hashajtó. Kiterjedten alkalmazzák teáját csecsemők görcsös hasi fájdalma ellen. Hatóanyagai a felnőttek bélgázképződésében, puffadásos problémáinak megoldásában segítenek.

Gyógyhatású készítményei

Elkerülhető a puffadás, ha naponta valamennyi köményt fogyasztunk. A köményes tej gyakran megszünteti az alhasi fájdalmakat. Az egy hónapig tartó köményestea-kúra is hatásos. Minden étkezés előtt igyunk egy csészével.

A köményes tejet úgy készítjük, hogy 5 evőkanálnyi köményt egy csésze tejjel forralunk fel, néhány percig lefedve állni hagyjuk, majd leszűrjük. Melegen fogyasszuk. Az édesköményből készült tea csökkenti a menstruációs fájdalmat. Óránként néhány kortyot cumin teakell belőle fogyasztani.

Teáját úgy készítjük, hogy egy kávéskanálnyi édesköménymagot leforrázunk 2 dl vízzel. Lefedjük, állni hagyjuk 10 percig, majd szűrjük. Tetszés szerint ízesítjük.

Forrás: Dr. Nagy Jenő – Növények az egészségért (32—33. oldal) Pannon-Literatúra Kft., 2021. ISBN 978 963 459 348 5

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s