(Capsicum annuum L.)
A paprika őshazája Amerika. Európában Spanyolországban jelent meg először a XV. század végén. Fogyasztása elsősorban Portugáliában terjedt el gyorsan, innen jutott tovább a németekhez, majd a többi európai országba.
Jelentősége
Magyarországon a XVI. század közepe táján jelent meg. Nagyobb arányú szántóföldi termesztése Szeged és környékén a XIX. század első felében bontakozott ki. Magyarországon jelentőségét jelzi, hogy mintegy húszféle paprikafajta van a köztermesztésben. A nálunk termesztett fajták nagy része rövid tenyészidejű, mivel hazánk a paprikatermesztés északi határán helyezkedik el. A termesztés legfontosabb hazai gócai Csongrád-Csanád, Békés, Bács-Kiskun, Pest, Szolnok és Heves megye területein találhatók.
Táplálóértéke
A paprika tápanyag összetevőit vizsgálva megállapítható, hogy közte valamint a paradicsom és a tojásgyümölcs között (energia, fehérje, zsír, szánhidrát, hamu, élelmi rost) nincs lányeges különbség. Ugyanez vonatkozik az ásványianyag-tartalomra is. A vitaminok közül a paprika több vitamint tartalmaz, mint a másik kettő. C-vitaminból a paprikában hétszer annyi van, mint a citromban. Nem véletlen, hogy Szent-Györgyi Albert éppen a paprikából állította azt elő. A legtöbb C-vitamin az őrölt pirospaprikában van.
Gyógyhatása
Gyógynövény. Hatóanyaga a kapszaicin, amelyet nagyon régóta a vérkeringési zavarok gyógyszerének tartanak. Ez az anyag gátolja a véralvadást, megkönnyíti a vér áramlását, megszabadít olyan panaszoktól, mint a hideg kezek és lábak, szédülés és migrén. Festékanyagai védik a nyálkahártyákat, a szem egészségét, a sejtek vitalitását. A szervezet
sejtjeinek egész nap folyamatosan (minden másodpercben) szüksége van C-vitaminra, amely számtalan kémiai folyamatban vesz részt, Jó hatású a visszérbetegségnél, erősíti a szív munkáját, a kötőszöveteket, fokozza a mirigyek tevékenységét és a libidót, javítja az összpontosító képességet.
Gyógyhatású készítményei
A paprika gyógyhatású készítményeinél abból kell kiindulni, hogy mind a zöld-, mind a fűszerpaprika mindennap szerepel valamilyen formában az étrendünkben. Készítményei ezért nem is oszthatók meg gyógyhatásúakra és nem gyógyhatásúakra. Sokféle elkészítési lehetőségei közül talán ide lehet sorolni a belőle készíthető sokféle salátákat, turmixolt levét, amelyek hatékonyan segíthetnek a napi C-vitamin szükségletünk kielégítésében.
Forrás: Dr. Nagy Jenő – Növények az egészségért (90—91. oldal) Pannon-Literatúra Kft., 2021. ISBN 978 963 459 348 5