Burmában mélyen gyökerezik és úgyszólván minden fiúgyermeket érint a shin-byu nevű buddhista rítus: a kisfiút felveszik egy buddhista kolostorba, s a fejét kopaszra borotválják. Ba Thein is így lett a sangha, a buddhista szerzetesek közösségének tagja. A társadalmi hagyományokba ágyazott buddhizmus végigkíséri majd Ba Thein egész életútját, még akkor is, ha néhány hónap múlva elhagyja a kolostort, és talán soha nem tér vissza oda.
Ba Thein 15 másik kisfiúval együtt aranyozott díszernyők alatt üldögél az ünnepi sátorban felállított pódiumon: vörös-arany papírkoronájukkal, talmi arannyal díszített vállszalagjukkal törékeny bábukra emlékeztetnek. Arcukat rizsporral púderezték, ajkukat szemöldöküket kifestették. A zenészek ünnepi dallamokat játszanak, miközben a fiúk szülei megvendégelik a felnőtt szerzeteseket.
Hsan cha , a fej leborotválása | az újoncot hagyományos hercegi ruhába öltöztetik. | Shinbyu ceremónia | ceremónia után buddhista szerzetes lesz
Az ünnepi lakoma után elérkezik a nagy pillanat Ba Thein számára. A szerzetes, aki az elkövetkező hetekben és hónapokban gondját viseli majd a kolostorban, leveszi róla a díszruhát és kopaszra nyírja. A gondos szülők már előbb kiterítettek egy fehér kendőt, abba gyűjtik a levágott hajat. Ba Thein ezután sáfrányszínű szerzetesi köntöst vesz föl. Most már „Buddha gyermeke”. A szerzetes átadja neki azt a néhány holmit, amit magával vihet a kolostorba: szandálokat, olvasófüzéreket, lakkernyőt, borotvát, vízszűrőt és fekete alamizsnagyűjtőt. Még a nevét is otthagyja az áporodott levegőjű sátorban.
Ba Thein másnap már új szerzetesi nevén, mint pondzsi – kolduló szerzetes – élelmet gyűjt a szerzetesek közössége számára: mezítláb, miként Buddha, földre szegezett tekintettel.
A ceremónia után az anyja a tisztelet és köszönet jeléül letérdel előtte, és megköszöni az adományok elfogadását. A fia révén jó cselekedetet hajt végre, ami javítja a karmáját, s ezzel elkövetkező újjászületésének esélyeit.
Forrás: Ezerarcú világunk – Ázsia, Ausztrália (316. oldal) Dunakönyv Kiadó, Budapest, 1993 ISBN963 7961 04 6 ISBN 963 7961 33X