(Musaceae)
A trópusi országok gyümölcse. Igen magas cukortáralmú. Fogyasztására a nyersen történő vagy salátaként való fogyasztás jellemző. Egész évben kapható tápláló gyümölcs..
Jelentősége
A banán őshazája Délkelet-Ázsia. Észak-Egyiptomba és a közel-Keletre először arab kereskedők vitték a VII. században. A portugálok a XV. század elején banánsarjakat telepítettek Nyugat-Afrikából a Kanári-szigetekre. Egy spanyol szerzetes közreműködésével terjedt el a XVI. században az amerikai kontinensen. Ez lett az Amerikába behurcolt rabszolgák egyik fontos tápláléka.
Táplálóértéke
A gyümölcs könnyen emészthető. A gyomorból két óra alatt kiürül. Fogyasztása ezért gyomorbetegek részére ajánlott. Az orvostudomány gyógyhatásúnak tartja. A-, B-, C-, U-, E-vitamint, vasat, rezet, jódot, mangánt és foszfort tartalmaz. Jelentős szénhidráttartalma miatt fogyókúrázóknak nem ajánlott.
Gyógyhatása
A banánt mint gyümölcsöt általában magában esszük, de társíthatjuk más, sokkal lédúsabb gyümölccsel is. Jó, ha mangólevet adunk hozzá, ugyancsak jó emésztést eredményez, ha aszalt kajszibarackkal keverjük. Ez az a ritka gyümölcs, amit táplálkozásunk során tejjel is társíthatunk. Ajánlható gyomorfekélyben szenvedőknek, a csecsemők étele az anyatej mellett. Fontos gyümölcse az időseknek is, mert segíti a bélműködést.
Gyógyhatású készítményei
Külön gyógyhatású készítménye nincs. Jellegzetes zamatú húsát vagy frissen fogyasztják, vagy szárítva (liszt, pehely) kerül forgalomba. Az éretlen, zölden szedett gyümölcsöt az értékesítés helyén utóérlelik. A banánból igen sokféle vitamindús étel készíthető. Ilyen például a banánlekvár.
Forrás: Dr. Nagy Jenő – Növények az egészségért (162—163. oldal) Pannon-Literatúra Kft., 2021. ISBN 978 963 459 348 5