(Malus domestica)
A termesztett nemes alma eredete ismeretlen. A fajták kialakulásában számos európai, ázsiai és amerikai faj vett részt. A világon nagy almatermesztési körzetek alakultak ki. Így Ázsiában, Észak-Amerikában (az USA-ban, Kanadában), Európában (Németországban, Olaszországban, Franciaországban, Magyarországon). Hazánkban a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei almatermesztő körzet a legjelentősebb.
Alma (Malus domestica)
Jelentősége
Az alma a legjelentősebb, legnagyobb mennyiségben termesztett, fogyasztott, illetve forgalmazott gyümölcsünk.
Az alma 8—10 hónapig áll a lakosság rendelkezésére, tehát korántsem olyan szezonális gyümölcs, mint például a bogyósok, vagy a csonthéjasok.
A tartósítóipari feldolgozás az élelmiszeriparban, elsősorban a konzerviparban és az üzemi tartósításban növekvő irányzatú. Az export nagysága azonban ingadozó, és a beszűkülő piaci kereslet miatt erőteljesen csökkenő.
Értékes néptáplálkozási gyümölcs. Táplálkozás-élettani szempontból jelentős az alma rost-, sav-, vitamin- és ásványianyag-tartalma.
Táplálóértéke
A magyar gyümölcs íz- és zamatanyagairól mint a minőség biológiai tényezőiről beszélünk. Ez a megállapítás különösen vonatkozik az almára, A környezeti viszonyokhoz nagyon jól alkalmazkodik, mégsem mondhatjuk igénytelen gyümölcstermő növénynek. Az almában alig van fehérje, továbbá kevés a szénhidrát, viszont sok vizet, bőséges mennyiségű vitamint, ásványi anyagot tartalmaz. Héjával együtt fokozza a szervezet ellenálló erejét, ezzel a betegségek megelőzését.
Gyógyhatása
Gyógynövény. A középkorban sok helyen minden betegség elsőként választandó „gyógyszere” volt. Az alma rendkívül jó antioxidáns-forrás, különösen a héjában találhatóak gazdagon ilyen vegyületek. Jelentős kalcium-, magnézium-, foszfor-, kálium-, nátrium-, cink-, mangán- és C-vitamin tartalma, de az A-vitamin-tartalma is. Gazdag rostanyagokban, elsősorban pektinben. A pektin sok vizet köt meg. Ezáltal lazítja a székletet, és megkönnyíti ürítését. Naponta egy-két alma elfogyasztásával elegendő mennyiségű rostanyagot juttathatunk be ahhoz, hogy ne legyenek székrekedéses panaszaink. Az alma
pektintartalma hozzájárul a vér koleszterinszintjének a csökkentéséhez is. Így ma már a rendszeres almafogyasztás a koleszterinszint-csökkentő étkezés egyik alapvető eszközévé vált. Jó étrendi eleme a cukorbetegek diétájának. Bőséges fogyasztásával csökkenthető a szervezet inzulinfelhasználása, valamint hozzájárul a súlycsökkentéshez is. Az alma védelmet nyújt szájüregi betegségekkel szemben, fogainkat mégsem védi úgy, ahogyan korábban gondolták. Ezért almafogyasztás után öblítsük ki a szánkat.
Gyógyhatású készítményei
Hozzásegíthetjük magunkat a nyugodt alváshoz, ha közvetlenül lefekvés előtt megeszünk egy almát. Alvászavarok esetén segít az almahéjtea. Aki teheti, az almahéjteát ízesítse mézzel, igyon egy csészével belőle. Az almahéjtea idegnyugtató is, ideges gyerekeknek használhat az iskolai stressz leküzdésében. Aki asztmatikus panaszokban szenved, egyen meg minden nap egy almát. Étvágycsökkentésre, súlygyarapodás ellen a főétkezés előtt együnk meg 1—2 hámozatlan almát. Öregedés ellen az alma rendszeres étrendbe iktatása hatékony megoldást jelent. Köhögés esetén 1 kg almát hámozatlanul szeletekre vágunk, leöntjük 1 liter forrásban levő vízzel, hozzáadjuk 3 kifacsart citrom levét, majd 1 órán keresztül lefedve a főzőedényben pihentetjük. 50g mézzel édesítjük. Melegen naponta többször ajánlott fogyasztása. Ha valaki vérszegénységben szenved, építse be étrendjébe az alma rendszeres fogyasztását.
Forrás: Dr. Nagy Jenő – Növények az egészségért (124—125. oldal) Pannon-Literatúra Kft, 2021. ISBN 978 963 459 348 5