(Phaseolus vulgaris L.)
A bab őshazája Mexikó és Közép-Amerika. Mexikóból Afrikába került. Egyiptomban és más afrikai országban szintén régóta termesztik. Hazánkba a török hódoltság idején, 1560 körül került. Az egyes földrészek közül Európa területén található a legtöbb bab.
Jelentősége
Európában a legnagyobb termesztő ország Olaszország, továbbá Spanyolország és Magyarország. Nyáron frissen szedve, télen lefagyasztva, kiolvasztva fogyasztjuk. Magas fehérje- és vitamintartalma miatt a téli időszakban rendszeres étrendbe illesztése javasolt. Sárga és zöld hüvelyű fajtái közül nálunk a sárga hüvelyű a kedveltebb.
Táplálóértéke
A zöldbab biológiai értéke kisebb, mint a borsóé. A fehérje- és szénhidráttartalma fele csak a zöldborsóénak. Foszfor-, kalcium-, magnéziumtartalma is kisebb. Kevesebb cukrot és keményítőt tartalmaz. A vitaminok közül A-, B1-, B2-, valamint C-vitamin található benne.
Gyógyhatása
Nem gyógynövény. A legtöbb bab gátolja vagy csökkenti a táplálékban lévő koleszterin felszívódását, az emberi testben képződő inzulin felhasználásának szabályozásával enyhíti a cukorbetegek panaszait, és egyes anyagai védelmet nyújtanak a bélbe kerülő karcinogén anyagokkal szemben. A fehér hüvelyű babok terméshéjai gyakori alkotórészei a cukorbetegek és a magas vérnyomásban szenvedők kiegészítő kezelésére ajánlott teakeverékeinek.
A zöldbab leve elősegíti a protein emésztését és felszívódását. Serkenti a máj működését. A méregtől segíti megszabadítani a szervezetet. Ilyen méreg lehet az alkohol, a kábítószer is.
Gyógyhatású készítményei
A zöldbabot igyekezzünk minél kevesebb vízben főzni, és ne daraboljuk fel, mert kilúgozódik belőle a vitamin és az ásványi anyag. Keverékként a párolt zöldségeknek kitűnő része lehet. Ha turmixolás után levét kúraszerűen fogyasztjuk, adagját napi másfél deciliterrel kezdjük, de mennyisége később se haladja meg a kettő és fél decilitert. Keverhetjük más zöldségek levével is, kellemes italát máskor is szívesen fogjuk inni.
Forrás: Dr. Nagy Jenő – Növények az egészségért (106—107. oldal) Pannon-Literatúra Kft., 2021. ISBN 978 963 459 348 5