(Cerasus avium (L.) Moench.)
Vadon régebben él erdeinkben, mint a kertekben. Az országban szinte mindenütt előfordul. Nyugat-Szibériától Angliáig a tölgyerdők övezetében honos.
Virágzó cseresznyefa
Jelentősége
Termése nagyobb részét nyersen fogyasztjuk. A tél vége után szinte az első a nagyobb termésmennyiséget adó gyümölcsfajok között. A friss fogyasztás mellett a gyümölcsfeldolgozó iparnak is fontos alapanyaga. A termés döntő részét a házikertek és a kisüzemi ültetvények adják. Kis-Ázsiából származik, melegigényes. Fényigénye jelentős.
A fajtaválaszték cseresznyéből elég nagy, mégis állandó bővítésre szorul. A kistermelés, a kézi betakarítású frisscseresznye-termesztés elsősorban a család, a lakosság, az export, illetve kisebb arányban a tartósítóipar igényét elégíti ki. Fő terméskörzete: Pest, Bács-Kiskun, Heves és Csongrád-Csanád megye.
Ízletes termése mellett a cseresznyefa szemet gyönyörködtető virágairól is ismert
A cseresznyefa nagy helyet követel magának a kertből. Ezért lehetőleg ne a kert közepébe, hanem a ház elé: a terasz szélére ültessük. Itt kevesebb helyet foglal el. Árnyékot ad és díszít is.
Ha a kerítés mellé ültetjük, pontosan tartsuk be az előírásos két méter távolságot a telekhatártól. Egy kiskertbe elegendő egy cseresznyefát ültetni.
Táplálóértéke
Cseresznyét soha ne együnk étkezés után, csak előtte vagy helyette. Így segít a szervezet sav-bázis egyensúlyának megteremtésében, helyreállításában. Idényben egy-két kg is fogyasztható belőle. Más étel nem is szükséges az ilyen napokon. Ez a regenerációs kúra újjászületést jelent. Minden része gyógyszer a szó szoros értelmében. Így a szára, magja, húsa egyaránt.
Gyógyhatása
Jelentős gyógyhatásai ellenére sem gyógynövény. A cseresznye káliumot, kalciumot, nátriumot, foszfort stb. tartalmaz. Van benne A-, B- és C-vitamin. A cseresznye kitűnő vértisztító. A téli húsos táplálkozás következtében hamarosan lerakódik szervezetünkben a sok húgysav, amely az ízületekben fájdalmat okoz idősebb korban. A cseresznye megvéd bennünket ettől a kellemetlenségtől. Hormonelégtelenségből számos betegség alakulhat ki. Ilyen esetben jobb, ha a természetes hormonokhoz folyamodunk, így a cseresznyéhez is. Ezek segítenek helyreállítani a szervezet egyensúlyát.
Gyógyhatású készítményei
Forrás: Dr. Nagy Jenő – Növények az egészségért (10—131. oldal) Pannon-Literatúra Kft, 2021. ISBN 978 963 459 348 5