Georges-Pierre Seurat (Párizs, 1859. december 2. – Párizs, 1891. március 29.) francia festő.
Tanulmányozta Chevreul írásait a színekről és az optikai hatásokról, Delacroix-t és Puvis de Chavannes műtermét látogatta. Mindez meghatározó volt fejlődésére és kutatásaira, melyek a neoimpresszionizmushoz vezettek. A kompozíciót (akár hieratikus, akár dőlt vagy görbe vonalak élénkítik) és a festési technikát szisztematikus rendszernek rendelte alá, a vászonra közvetlenül, tisztán, szétdörzsölés nélkül rakta fel egymás mellé, apró ecsetvonásokkal a színeket, amelyek a néző recehártyáján optikai úton egyesülnek.
Grorges Seurat: Vasárnap délután Grande Jatte szigetén | Georges Seurat: Le Chahut, 1890, Kröller-Müller Museum, Otterlo
Legfejlettebb művei a Fürdőzés, 1864 London, Tate Gallery); Egy nyári vasárnap a Grande Jatte szigetén; Modellek (Merion, Pennsylvania); Parádé (New York, Metropolitan Museum); Le Chahut, 1890 (Otterlo, Kröller-Müller-Múzeum); A cirkusz (Louvre). Fekete ceruzarajzai (tanulmányok vagy önálló művek) a fény árnyék megkapó hatásaira épülnek. Letisztult szigorúságukkal egyedül Mallarmé költészetében találnak egyenértékű párjukra. A Seurat művészete által felvetett problémák és ezek megoldásai kétségtelenül hatással voltak a kubizmusra és a futurizmusra is.
Forrás: Magyar Larousse III. kötet (583—584. oldal) Akadémiai Kiadó, 1994 ISBN 963 05 6748 2