A német kultúra egy darabkáját a mennoniták honosították meg Paraguayban. A 16. században anabaptista mozgalom követőiből alakult protestáns gyülekezet hívei az első és második világháború után több hullámban érkeztek Paraguayba. Eredetileg a 18. században hagyták el Németországot s Oroszországban telepedtek le, majd az 1917-es októberi forradalom után továbbköltöztek Amerikába. Paraguayban ma kb. 30—40 ezer mennonita él. Hihetetlen szorgalommal és igénytelenséggel az északnyugati, barátságtalan Chacót az ország legnagyobb, legjövedelmezőbb mezőgazdasági területévé alakították át.
Paraguayi mennoniták
A mennoniták életét a vallás határozza meg, cselekedeteiket a közjó vezérli. A mennonita telepesek ortodox szárnya a hívektől spártaian munkás életet követel, s elutasítja a „bűnös kényelmet” szolgáló modern termelési eljárásokat. A pragmatikus szárny szerint Istennek minden tetszik, ami a közjót szolgálja – ők vezették be a Chacóba a legmodernebb mezőgazdasági termelési és értékesítési módszereket. A belföldi idegenforgalom is az ő kezükben van.
Mennonita templom Filadelfiában
A mennonita kolónia ma állam az államban: széles körű önigazgatási jogokat élvez. A hivatalos nyelv a német. Némiképp archaikus beszédjük azonban a mai németek számára igen furcsán hangzik.
Forrás: Ezerarcú világunk – Amerika (358. oldal) Dunakönyv Kiadó Budapest, 1992 ISBN 963 7961 04 6, ISBN 963 7961 05 3