A Marathák királyságát Sivadzsi alapította, aki az 1640-es években kezdett el harcolni az indiai hegemóniáért a mogulok ellen. Miután sikerrel járt, dinasztiája a 19. század elejéig uralta India nagy részét
A Marathák királysága Nyugat-Indiában, a mai Mahárástra állam területén jött létre, és az 1674-ben megkoronázott Sivadzsi már korán azt a célt tűzte ki maga elé, hogy legyőzi az elnyomó, a más vallásúakat üldöző mogul hatalmat. Serege évtizedeken át sikeres rajtaütéseket hajtott végre a Mogul Birodalom előretolt helyőrségei ellen, majd 1659-ben a pratapgadi csatában döntő vereséget mért a mogulokra. Innen kezdve a Marathákkal szövetséges, bár olykor egymással is harcoló maharadzsák uralták India jó részét 1818-ig,
mikor is döntő vereséget szenvedtek a brit gyarmatosítóktól.
A Marathák államvallása az ősi hinduizmus volt, ami rányomta bélyegét irodalmukra, építészetükre és használati tárgyaikra is. A Marathák társadalmát az ősi, szintén a hinduizmusból eredő kasztrendszer jellemezte.
Hiedelmek és rítusok
A Marathák a mintegy négyezer éves hinduista vallás hívei voltak, amely az évezredek során jó néhány új elemmel gazdagodott. Ez a vallás sok istent ismer, de számos hinduista gondolja úgy, hogy ezek egy és ugyanazon erő megnyilvánulásai.
Udvari élet
A Marathák udvarában dolgozó művészek mogul és európai, így brit és francia elemeket is becsempésztek a műveikbe. Ez az építészetben éppúgy megnyilvánult, mint az élénk színeket és gazdag díszítést alkalmazó iparművészetben.
Csata és háború
A Marathák hatalmát minduntalan fegyveres erővel kellett biztosítani. Az állam ellenségei közé tartoztak az északi mogulok és a kisebb királyságok délen. Új meg új szövetségek köttettek és bomlottak fel, míg meg nem jelent a legyőzhetetlen újabb ellenség: Anglia.
Forrás: Az emberiség története (260—261. oldal) Corvina Kiadó 2015 ISBN 978 963 13 6315 9