( Levisticum officinale Koch.)
Értéke miatt Nagy Károly frank császár kötelezővé tette termesztését a kolostorkertekben.
Jelentősége
Az Ázsia délnyugati részéről származó növény számos országban, így nálunk is termesztett fűszernövények közé tartozik. Aromás, jellegzetes illata van. Leveseink zöldfűszere, de fontos adalékanyaga a vegeta-készítményeknek is.
Táplálóértéke
Régen a falusi kertekben, főleg az idős háziasszonyok kedvelt növénye volt. Friss és szárított állapotban használjuk. Kereskedelemben csak a szárított és vágott gyökere kapható. Levesek, saláták fűszerezésére használják. A növény a különböző szerves savakon, cukrokon kívül mintegy 1% illóolajat tartalmaz. Az illóolajban található butilflavid származékok adják a növény jellegzetes illatát. Ez a kifejezett illat a Maggi fűszerből ismeretes, ugyanis annak nagy részét ez a növény adja. Innen kapta néhány vidéken a
maggifű nevet is. Régen halványított levélnyelét kissé fűszerezve, sózva finom csemegeként fogyasztották. Gyökereiben a levelek illóolajához hasonló vegyületeken kívül főleg kumarinok halmozódnak fel, erős,
intenzív illatot adva a föld alatti részeknek. Sok helyen csak a gyökérből állítanak elő illóolajat szakaszos üzemi lepárlással.
A középkor óta nemcsak fűszer-, hanem gyógynövényként is felhasználják. Kezdetben a föld feletti részeket gyűjtötték, ma már csak a föld alatti szárát, rizómáját szedik. A gyógyászatban a vizelethajtó teakeverékek egyik komponense. Valószínűleg összefüggésben van ezzel a latin levare – könnyíteni – szóból származtatják.
Gyógyhatása
Gyógynövény. A lestyán intenzív hatású vizelethajtó és emésztést segítő gyógynövény. Felfúvódás ellen is jó. Teája jó légúti betegségek ellen, erősíti a szervezetet. Migrénben szenvedőknek is ajánlott.
A likőr- és a konzerviparnak is fontos fűszere, kitűnő ételízesítő.
Gyógyhatású készítményei
A lestyántea készítése céljából 1—2 teáskanál vágott, aprított gyökeret másfél decinyi mennyiségű forrásban levő vízzel leöntenek. 10—15 percig állni hagyják, majd leszűrik. Naponta többször egy csésze javasolt az étkezési szünetekben. Vese- és húgyúti betegségek esetén tilos az alkalmazása, terhes nők számára sem ajánlatos. Hosszú használat esetén fényérzékenységet válthat ki.
Forrás: Dr. Nagy Jenő – Növények az egészségért (40—41. oldal) Pannon-Literatúra Kft., 2021. ISBN 978 963 459 348 5