1882. január 18-án született , a Micimackó című gyermekkönyv szerzője.
Alan Alexander Milne az 1926-ban napvilágot látott Winnie the Pooh-nak, azaz a Micimackónak köszönheti világhírnevét.
A történet főhőse az író fiának játékmackója, akinek “hivatalos születésnapja” is ismert: 1921. augusztus 21., ugyanis ekkor kapta Christopher Robin első születésnapjára kedvenc játékát. A folytatás, a Micimackó kunyhója címmel 1928-ban jelent meg. A Micimackó-könyvek elmaradhatatlan kísérői Ernest H. Shepard illusztrációi.
Részlet a könyvből:
“Micimackó ilyenkor, reggel tizenegy óra felé, mindig parancsolt valami harapnivalót, így hát jólesett látnia, hogy Nyuszi tányért és bögrét szed elő, s amikor megkérdezte: – Mézet vagy tejet? – gyorsan és izgatottan megjegyezte, hogy mindkettőt, aztán hozzátette, nehogy túl mohónak gondolják: – Kenyér nem kell. – Most egy darabig szót se szólt… Végül elégedetten dúdolva felállt, barátságosan parolázott Nyuszival, és kijelentette, hogy mennie kell.
– Ilyen hamar? – kérdezte Nyuszi udvariasan.
– Még maradhatnék éppen, ha Te… – habozott Micimackó a zsírosbödön felé pislogva.
– Ami azt illeti – mondta a Nyuszi -, magam is indulóban voltam.
– Akkor hát megyek. Isten áldjon meg.
– Isten veled! Remélem, jóllaktál.
– Mér, van még valami? – csúszott ki Micimackóból.
Nyuszi elrakta a terítéket, és kissé hűvösen ennyit mondott:
– Nincs.
– Nem úgy gondoltam – mondta gyorsan Mackó. – Hát akkor szervusz. Most már sietnem kell.”
A kedves, versíró, a mézről semmilyen körülmények között le nem mondó medvebocs történetét Karinthy Frigyes mesteri fordításában olvashatjuk. A fordításban a csekély értelmű medvebocs neve Micimackó lett, aki valójában Medveczky Medve, M. B. (Malacka Barátja), Ny. B. (Nyuszi Barátja), É. S. F. (Északi-sark Felfedezője), F. F. F. (Füles Farkának Felfedezője).
Micimackó barátai, Nyuszi, Malacka, Kanga, Zsebibaba, Tigris, Füles és Bagoly tökéletes emberi karakterek, a Százholdas Pagonyban zajló történetekben magára és embertársaira, kissé nevetséges erényeikre és nemkívánatos gyarlóságaikra ismerhet az olvasó.
A történet 1935-ben jelent meg először magyarul és szinte inden létező nyelvre lefordították. A Micimackó a múlt század száz legnépszerűbb könyve közül a tizenhetedik lett.
Forrás: József Attila Könyvtár – Dunaújváros