Bizáncnak valójában a Keletrómai Birodalmat hívjuk, amely még egy évezredig fennmaradt az után is, hogy a barbár népek megszállták a nyugatrómait az 5. században. Bizánc számos támadást vert vissza, és gyönyörű alkotásokat hozott létre, míg az oszmán-törökök 1453-ban el nem foglalták.
330-ban Nagy Konstantin, a Római Birodalom első keresztény uralkodója áthelyezte a székhelyét Rómából Bizáncba, melyet később róla neveztek el Konstantinápolynak. Róma hanyatlása után ez lett a keresztény kultúra első számú központja, ahol a görög és római hagyományt egyaránt ápolták és továbbfejlesztették. 451-ben a bizánci kereszténység elszakadt a nyugatitól, s létrehozta az ortodox egyházat.
Bizáncban a 6. század hozott fellendülést I. Justinianus császár idején, aki új törvényeket alkotott, visszafoglalta a birodalom néhány nyugati tartományát, ugyanakkor afrikai és közel-keleti területeit elragadták tőle a muszlim arabok, a Balkánt pedig kis híján a szlávok. A birodalom eleinte meg tudott birkózni ezekkel a kihívásokkal, hála a római légiók helyére lépő, a nagybirtokosok adóiból finanszírozott zsoldosseregének, ám a kis-ázsiai szeldzsuk-törökök előretörése már a 11. században meggyengítette, 1204-ben pedig nyugat-európai keresztesek foglalták el, többször kifosztották, és uralkodtak benne félszáz évig. Bizáncot végül az ottomán-törökök 15. századi előretörése döntötte meg végleg.
Szentáldozás
I. Justinianus felesége, Theodóra császárné a ravennai San Vitale-templom mozaikján miseboros kelyhet tart a kezében. Köntösének alja a gyermek Jézusnak hódoló ún. napkeleti bölcseket (magyar népies kifejezéssel: háromkirályokat ábrázolja.
Tartós örökség
A bizánciak számos nagyszabású épületet alkottak, köztük Hagia Sophiát, ezt az impozáns, kupolás katedrálist Justinianus idején. A bizánci művészet ezenkívül még a legmagasabb szintre emelte az ikonok, mozaikok, freskók és ékszerek kimunkálásának művészetét is. Kulturális és vallási öröksége Bizánc eleste után is tovább élt a Balkánon és Oroszországban.
Elrabolt misekönyv
Ezt az aranyba kötött, zománc- és gyöngydíszes 9. századi misekönyvet a negyedik keresztes hadjárat katonái rabolták el Bizáncból 1204-ben
Ruha és ékszer
Mind a gazdag, mind a szegény bizánciak legfontosabb ruhadarabja a térdig érő tunika volt. Az ékszerekkel a római hagyományt folytatták, s ezekkel jelezték társadalmi rangjukat. 529-es törvénykönyvében Justinianus császár azt is kimondta, hogy zafírt, smaragdot és gyöngyöt csak maga a császár viselhet, aranygyűrűt viszont bárki.
Nyakban viselt kereszt
A bizánci gazdagok általában efféle tárgyakkal jelezték vallásosságukat, mint ez a zománcozott arany ékszer
Kereskedelem
Az egyszerű bizánciak leginkább a pénzeken keresztül kerültek kapcsolatba a kormányzattal. Leggyakoribb érme az arany-solidus volt. A kereskedelem állami irányítás alatt állt; a legfontosabb importáru az egyiptomi és tuniszi gabona volt, illetve a textília és a fémtárgyak.
Arany-solidus
Háztartás
Konstantinápolynak a fénykorában több mint félmillió lakosa volt. A gazdagok belső udvaros, nagy házakban laktak, a szegények zsúfolt viskókban. A gazdasági életet a mesteremberek: fazekasok, rézművesek, pékek céhei irányították, vidéken a földművesek többsége kisbirtokos volt.
Hiedelmek és rítusok
A bizánci életben fontos szerepet kapott a hit – már csak a róla folytatott viták miatt is elterjedtek, például a (Krisztus ún. egylényegűségét hirdető) monofizita tana Közel-Keleten és Észak-Afrikában volt népszerű. Sokan hittek az isteni beavatkozásban és a szentképek csodatévő erejében.
Bizánci hármasosztású ikon
Elefántcsont triptichon a Harbaville: bizánci munka, őrzi a Louvre, Párizsban. X. sz.
(24 x 28 cm)
Az ortodoxia diadala
A keresztény egyházon belül már kezdettől fogva viták folytak arról, hogy mi jelenti az ortodoxiát, azaz miként kell hűnek lenni az ősi, eredeti egyház hitéhez, tanaihoz és vallási gyakorlatához. A bizánci egyházon belüli szakadások elsősorban az ikonok – a Krisztust, Szűz Máriát és a szenteket ábrázoló képek – miatt történtek. Itt eleinte igen fontosnak tartották az ikonok tiszteletét, egyes teológusok azonban idővel visszásnak tekintették a szentképekhez intézett imát, mivel az szerintük kimerítette a bálványimádás fogalmát. 726-ban III. León császár be is tiltotta az ikonok használatát, amit utódja, V. Konstantin a 754-es hiereiai (ma Isztambul városrésze) zsinaton megerősített. A bizánci egyházat egy évszázadra megosztotta a képrombolók és képtisztelők ádáz küzdelme.
A hadsereg több látványos képromboló akciót hajtott vére, és üldözte a képtisztelőket. 780-ban ugyan átmenetileg visszaállították az ikonok tiszteletét, de 815-ben újabb képrombolásra került sor. Végül amikor 842-ben III. Mikhaél (pontosabban nem a kétévesen megkoronázott kisfiú, hanem helyette uralkodó anyja, a képtisztelő (Theodóra) került hatalomra, akkor állították helyre az ikonok kultuszát; az egyház ezt az ortodoxia diadalaként ünnepelte. Innen kezdve Szűz Mária életének eseményeit ábrázoló szentképek kerültek a legkisebb ortodox templomba is, sőt divat lett otthon is ikonokat tartani.
Theodóra bizánci anyacsászárnő
„Aki az ikont tiszteli, az azt tiszteli benne, akit ábrázol”.
(A második nikaiai zsinat állásfoglalása, 787)
Forrás: Az emberiség története (130-133. oldal) Corvina Kiadó 2015 ISBN 978 963 13 6315 9